KONST / Oljemålningar / Oljemålning 9489651
*
nr 948 9651
Bengt Elde
(1939-2015), Sverige
Oljemålning, Bengt Elde (1939-2015), 1969, "skola", 48x69
Bengt Elde, svensk målare född 1939, död 2015.
Följerätt
Utrop:
2.600 kr
Såld:
1.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 16 mars 2015
kl 18:53:30
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
16/3 17:14:38
1
Vinnande bud
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt elde olja oljemålning oljemålningar
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20
-
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22
-
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18
-
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45
-
8075 Oljemålning
Mats HÃ¥dell (f. 1958), Sverige. Signerad, Landskap..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27
*
Bengt Elde
Bengt Elde, svensk målare född 1939, död 2015.
nr 948 9651
Bengt Elde
(1939-2015), Sverige
Oljemålning, Bengt Elde (1939-2015), 1969, "skola", 48x69
Bengt Elde, svensk målare född 1939, död 2015.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 2.600 kr |
| Såld: | 1.800 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 16 mars 2015 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 16/3 17:14:38 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Konstnär/Designer
- Läs mer...
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: bengt elde olja oljemålning oljemålningar
-
8077 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, ängsblommor. Olja på du..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:20 -
8076 Oljemålning
Bengt Lindqvist, Signerad, lanfskap. Olja på duk, ..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 19:22 -
1023 Oljemålning
David Tägtström (1894-1981), Sverige. Signerad, da..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:06
-
8059 Oljemålning
J W Wallander, 1845, Föreställande Daniel Sandell...//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:18 -
8047 Oljemålning
Maja Holtermann-Bergh (1899-1993), Sverige. Interi..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 20:45 -
8075 Oljemålning
Mats HÃ¥dell (f. 1958), Sverige. Signerad, Landskap..//
Auktionen avslutas
om en vecka
26 jan kl 18:27



